W dniu 30 października 2020r. w naszej szkole  odbyło się uroczyste spotkanie uczniów klas pierwszych, związane z realizacją projektu ,,Mała książka- wielki człowiek”. Twórcą projektu jest Instytut  Książki , a celem akcji promocja czytelnictwa wśród najmłodszych.

Dzieci rozpoczynające swoją przygodę z czytaniem otrzymały książki- niespodzianki   pt. ,,Pierwsze abecadło”, które będą pomocne w zdobywaniu niełatwej umiejętności czytania  oraz kreatywny alfabet- plakat, który ma wspomagać naukę liter i czytania. Do wspólnej lektury zostali zaproszeni także rodzice. Do nich została skierowana broszura pt.,, Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”. Zawiera ona wskazówki  dla rodziców, dotyczące sposobów uczestniczenia we wspólnej lekturze książek ze swoimi dziećmi  oraz praktyczne porady dotyczące zabaw z tekstem, a także aktywnej pracy nad czytanym utworem.

W naszej uroczystości uczestniczyła Pani Wicedyrektor ZSP w Dobrzanach oraz wychowawczynie klas pierwszych. W odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej pierwszoklasiści przedstawili swoją interpretację wiersza J. Brzechwy pt. ,,Na straganie”. W odpowiednio przygotowanych kostiumach wesoło śpiewały i tańczyły. Po zakończeniu części artystycznej Pani Wicedyrektor wręczała uczniom Wyprawkę Czytelniczą, przeznaczoną zarówno dla nich, jak i dla ich rodziców.

Na zakończenie spotkania na sali uczniowie obejrzeli wystawę prac plastycznych poświęconych idei wspólnego czytania oraz propozycje książek dla dzieci, pochodzące ze szkolnego kiermaszu.

Wspólna impreza została zakończona  wizytą uczniów klas pierwszych w bibliotece szkolnej w towarzystwie wychowawczyń. Dzieci aktywnie uczestniczyły w lekcji bibliotecznej, a następnie wypożyczyły wybrane przez siebie książki.

Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas impreza stanie się początkiem wspaniałej przygody   z książką i wspólną lekturą zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.

A.      Baryłka, A. Szmiłyk

B.      Grąźlewska