Od kilku tygodni ziąb, plucha i szaro.  Do życia dzieci wkrada się nuda. Co robić w długie jesienne wieczory?  Wychowawczynie klas pierwszych postanowiły podzielić się kilkoma pomysłami.

A wszystko zaczęło się od Dnia Głośnego Czytania.  Uczniowie klasy Ia i Ib zaprosili do czytania pracowników naszej szkoły.  Humorystyczne wiersze na temat dobrych manier czytały Panie Beata Grąźlewska  i Marta Antończak – inicjatorki akcji. Do wspólnej lektury dołączyły Panie Danuta Skupin, Agnieszka Olesińska – Nowacka i  Danuta Balcewicz.  Dzieci z zaciekawieniem słuchały tekstów na temat dobrego zachowania a potem dzieliły się swoimi wrażeniami.

                Kontynuacją tego wydarzenia było czytanie lektury o przygodach 10  skarpetek. Przez kilka kolejnych dni uczniowie słuchali napisanych barwnym językiem niezwykłych historii zwykłych skarpetek. Każde z dzieci mogło pod postacią skarpetki odkryć siebie, ze swoimi strachami, nawykami, marzeniami, dążeniami. 

                Po wysłuchaniu wszystkich przygód dzieci miały okazję do samodzielnego wyczarowania historii jedenastej skarpetki. Powstało wiele interesujących i pełnych humoru  przygód.  Pierwszaki  nie potrafią jeszcze pisać, więc przedstawiły je w formie ilustrowanej.

              Dzieci, jak wszyscy wiedzą mają nieograniczoną wyobraźnię. Dały jej upust podczas wykonywania maskotki ze skarpetki. Przy użyciu kawałka włóczki, pomponów i guzików z banalnej  części garderoby powstały zabawne  przytulanki. 

                Wspólne czytanie lektury w domu nie musi być nudne. Można na podstawie przeczytanej książki wykonać ilustracje, kukiełki ( wykorzystując to co znajdziemy np. w kuchni), przeprowadzić quiz, przedstawić wybranego bohatera za pomocą ruchu, muzyki.

                Mamy nadzieję, że powyższe propozycje zachęcą zarówno rodziców, jak i dzieci do wspólnego czytania i do zabaw lekturą. Życzymy miłych  wrażeń i fantastycznie spędzonego czasu.

Niedługo kolejne propozycje pierwszaków na jesienną nudę.

                                                                                                                         Wychowawczynie klas Ia i Ib

                                                                                                                      Anna Baryłka  i Agnieszka Szmiłyk