BEZPIECZNE WAKACJE

 

Dla dzieci i młodzieży rozpoczną się wkrótce wakacje. Okres letni, to także czas wypoczynku dla większości dorosłych, a jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Aby droga na urlop oraz odpoczynek nad wodą,  w górach czy w mieście były udane, warto zadbać o bezpieczeństwo własne oraz naszych bliskich. Będą nad nim czuwać jak co roku także policjanci. Pamiętajmy, aby przestrzegać zaleceń stróżów prawa i kierować się zawsze zdrowym rozsądkiem oraz ostrożnością. Dla dzieci i młodzieży to okres beztroski i wypoczynku. Dla Policji jest to okres wytężonej pracy podczas prowadzonej akcji „Bezpieczne Wakacje 2020”, w którą jak co roku aktywnie angażują się  stróże prawa. Drogówka będzie czuwać, aby wszyscy bezpiecznie dotarli najpierw w miejsca swojego wypoczynku, a później bezpiecznie wrócili do swoich domów.

Policjanci zadbają również o to, aby dzieci i młodzież podróżowały sprawnymi autokarami. Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy nie dopuścić do dalszej podróży, a swoje wątpliwości zgłosić policjantom.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, zwłaszcza nie przyjmujmy od nich żadnych poczęstunków. Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

 

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru. W czasie jazdy używaj kasku w miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.

 

Bezpieczeństwo nad wodą

Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk

Opiekę sprawuje tam wykwalifikowany ratownik. To on zareaguje w razie niebezpieczeństwa. Obok jego stanowiska zazwyczaj umieszczona jest tablica z przedstawionymi warunkami bezpieczeństwa. Obserwuj również kolor wywieszonej na maszcie flagi. Flaga biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast flaga czerwona na kąpielisku - zakaz kąpieli lub kąpielisko nieczynne.

Uważaj na pogodę

Nie wchodź do wody, której temperatura nie przekracza 19 stopni Celsjusza, a także w trakcie burzy – nawet tej, która nie szaleje nad Twoją głową. Skutki uderzenia pioruna w wodę są odczuwalne w zasięgu wielu kilometrów. Przez mięśnie przechodzą impulsy elektryczne, więc nawet najmniejsza fala uderzeniowa pioruna może wywołać skurcz. Szczególną ostrożność zachowaj nad morzem, ponieważ woda słona lepiej niż słodka, przewodzi elektryczność.

Unikaj skoków do wody

Jeśli już koniecznie chcesz to robić, skacz tylko w znanych miejscach, jeśli powierzchnia wody jest pusta, woda dostatecznie głęboka, a dno czyste. Nie trać jednak głowy i nigdy nie skacz na główkę. Chwila frajdy nie jest warta poważnych konsekwencji zdrowotnych, jakie mogą jej towarzyszyć.

Ostrożnie z opalaniem!

Nawet jeśli uwielbiasz słońce i opaleniznę, przebywając na plaży smaruj skórę kremami z dużym filtrem przeciwsłonecznym. Chroń głowę! Nie wystawiaj się na długotrwałe działanie promieni UV. W cieniu jest równe przyjemnie. Nie wbiegaj do wody, gdy jesteś mocno nagrzany słońcem i spocony. Schładzaj skórę stopniowo zanim zanurzysz się w całości.

Uważaj na łodzie i skutery wodne.

Nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających. Pamiętaj, że jesteś bardzo słabo widoczny. Chcąc zrobić psikusa komuś znajdującemu się na łódce, możesz ponieść uszczerbek na zdrowiu, chociażby w wyniku uderzenia wiosłem w głowę.

Mierz siły na zamiary

Jeśli nie umiesz pływać  nie ufaj kolorowym, dmuchanym akcesoriom, pomagającym unosić się na wodzie. Nie wypływaj z nimi tam, gdzie jest głęboko. Nigdy nie wiesz, kiedy przyjdzie Ci się przekonać o złośliwości rzeczy martwych.

Nie zapomnij o sprzęcie ratunkowym

Wypływając kajakiem, łódką czy rowerem wodnym zawsze nakładaj kapok lub kamizelkę ratunkową. W razie nagłej wywrotki będziesz odpowiednio zabezpieczony. Nie ryzykuj życia i zdrowia dla chwilowej wygody.

Pilnuj swoich wartościowych rzeczy

Poważnym zagrożeniem w czasie wypoczynku nad wodą są złodzieje, którzy tylko czekają na chwilę Twojej nieuwagi. Oprócz skradzionego portfela, czy telefonu bardzo niebezpieczna i opłakana w skutkach może się okazać utrata dokumentów, w tym dowodu osobistego, a następnie kradzież Twojej tożsamości.

W konsekwencji może się okazać, że ktoś wyłudzi kredyt w banku na Twoje dane, a Tobie pozostanie jedynie comiesięczne spłacanie rat. By się przed tym ustrzec, załóż konto w serwisie www.bik.pl, a w razie kradzieży dokumentów, skorzystaj z bezpłatnej usługi ich zastrzegania.

 

Podstawowe zasady zachowania się w kontaktach z obcymi:

1.   Możesz rozmawiać z kimś obcym wtedy, jeżeli się na to zgadzają twoi rodzice

2.   Dorosłe osoby, kiedy potrzebują pomocy, powinny poprosić innych dorosłych a nie dzieci. Dotyczy to również pomocy w niesieniu paczki, w znalezieniu jakiegoś miejsca lub odnalezieniu pieska, który zaginął.

3.   W miejscach publicznych np. w sklepie czy w parku bądź zawsze przy rodzicach lub przy innym dorosłym, który ci towarzyszy.

4.   Jeżeli zdarzy się tak, że nie jesteś blisko rodziców, to nie podchodź do nieznajomych osób bliżej niż na odległość wyciągniętego ramienia. Jeżeli obcy człowiek podejdzie do ciebie za blisko, cofnij się i biegnij po pomoc. Krzycz i kop, jeżeli ktoś obcy będzie próbował cię złapać.

5.   Jeżeli zgubisz się, poszukaj policjanta albo zwróć się do osoby pilnującej bezpieczeństwa lub do sprzedawcy w sklepie. Jeżeli rozłączysz się z towarzyszącym ci dorosłym w publicznym miejscu takim, jak sklep lub centrum handlowe, poczekaj w tym samym miejscu, aż ktoś po ciebie przyjdzie.

6.   Nigdzie nie chodź z nikim, kogo nie znasz.

7.   Nigdy nie przyjmuj niczego od nieznajomego.

8.   Przyjrzyj się temu, co "czujesz". Jeżeli czujesz strach, uciekaj i szukaj pomocy.

 

Gdy spotkasz obcego psa:

•       Stań, nie uciekaj

•       Nie patrz psu w oczy

•       Nie okazuj strachu, mimo że to trudne

•       Nie odwracaj się tyłem do psa, zwłaszcza, jeśli jest duży. Jeśli skoczy na plecy, może przewrócić nawet dorosłego, a dziecko bez trudu

•       Ustaw się do psa bokiem na lekko rozstawionych nogach. To pozwoli Ci lepiej utrzymać równowagę.

•       Jeśli pies zaatakuje, trzeba odgrodzić się od niego np. kurtką,  rowerem.

•       Jeśli umiesz zastosuj pozycję żółwia lub drzewka.

Pozycja żółwia:

•       Spleć dłonie do wewnątrz

•       Schowaj kciuki do środka

•       Załóż ręce na kark

•       Osłoń nimi także uszy

•       Kucnij

•       Przyciągnij głowę do kolan

 

Bezpieczeństwo na placu zabaw

 Obejrzyj dokładnie urządzenia znajdujące się na placu zabaw

-Sprawdź, czy urządzenia są dobrze zachowane, czy nie są zepsute. Przyjrzyj się, czy metalowe urządzenia nie są zardzewiałe, czy nie mają odstających ostrych elementów, ostrych krawędzi i szorstkich powierzchni, o które maluch mógłby się skaleczyć. Sprawdź, czy drewniane urządzenia nie są spróchniałe, czy ich powierzchnia jest gładka. Oceń, czy urządzenia są dobrze przymocowane do podłoża – potrząśnij nimi, żeby to sprawdzić           --Oceń, czy odległość pomiędzy urządzeniami nie jest zbyt mała. Huśtawki powinny być odseparowane od innych urządzeń, tak by dzieci bawiące się przy innych stanowiskach nie były narażone na uderzenie huśtawką. Odległości pomiędzy innymi urządzeniami także powinny być na tyle duże, by dziecko mogło się bezpiecznie między nimi przemieszczać. 

-Obejrzyj otwory w urządzeniach. Przestrzenie pomiędzy elementami urządzenia (np. pomiędzy szczebelkami) powinny być albo na tyle małe, by dziecko nie mogło się w nich zaklinować, albo na tyle duże,   by maluch swobodnie mógł przez nie przejść. 

-Sztywne, drewniane lub metalowe huśtawki nie powinny znajdować się na placach zabaw. Siedzenia bezpiecznych huśtawek powinny być wykonane z gumy lub innego miększego niż drewno materiału.PAMIĘTAJ, gdy zauważysz na placu zabaw urządzenia mogące stanowić zagrożenie dla bawiących się dzieci (zepsute, uszkodzone, spróchniałe) albo inne nieprawidłowości, które zagrażają zabawie (nieodpowiednią nawierzchnię, brudną piaskownicę), POINFORMUJ o swoich uwagach właściciela lub zarządcę terenu – spółdzielnię mieszkaniową, wspólnotę, dozorcę lub administratora budynku. Na tablicy informacyjnej na placu zabaw powinna znajdować się informacja o tym, kto jest odpowiedzialny za plac zabaw.