Nowoczesny dentobus czyli mobilny gabinet stomatologiczny, w którym dentyści bezpłatnie leczą zęby dzieci i młodzieży na terenie naszego województwa, przyjechał również do Dobrzan. Dzięki zaangażowaniu opiekunów, nauczycieli i dyrekcji szkoły, utworzono listy dzieci, których rodzice wyrazili zgodę na badanie i leczenie stomatologiczne ich pociech w dentobusie. 80 uczniów z klas I-III zostanie poddanych leczeniu stomatologicznemu.
Dentobus jest w pełni wyposażonym stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi. Są w nim udzielane świadczenia ogólnostomatologiczne oraz profilaktyczne zawarte w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18, w tym wizyty adaptacyjne, nauka prawidłowego szczotkowania zębów, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy.
Dentobus zapewnia opiekę stomatologiczną dla dzieci przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, w których nie ma gabinetu stomatologicznego ani w szkole, ani w najbliższej okolicy.
Wprowadzenie możliwości udzielania świadczeń stomatologicznych w dentobusie ma na celu zwiększenie dostępności do świadczeń dla dzieci i młodzieży, tak aby ograniczyć miejscowe i ogólnoustrojowe następstwa choroby próchnicowej zębów.