Przedszkole w Dobrzanach


Aktualności
Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Dnia 27.02. w naszej grupie Tygrysków odbył się Dzień Niedźwiedzia Polarnego, czyli dzień z kolorem białym. Poznawaliśmy tajemnice niedźwiedzia polarnego oraz zwierząt żyjących na Arktyce. Głównym celem zajęć było wzbudzanie zainteresowań przyrodniczych. Uważnie wysłuchaliśmy kilku ciekawostek z życia niedźwiedzi polarnych, po czym rozpoczeliśmy polowanie na ukryte w sali sylwety rybek. Po polowaniu dzieci musiały przeliczyć ilość rybek jakie złowiły, a następnie porządkowały i segregowały te sylwety według koloru. Utrudnieniem tego zadania były założone na ich ręce grube i duże rękawice - dzięki nim małe ręce  przedszkolaków zmieniły się w prawdziwe niedźwiedzie łapy. Okazało się, że takimi łapami nie jest łatwo precyzyjnie wykonywać czynności. Kolejnym zadaniem było przejść przez kry, pod którymi ukryte były litery tworzące wyraz PINGWIN i ciekawostki związane z tym zwierzęciem. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem wzorowo. Najciekawszym i najbardziej absorbującym dla dzieci zadaniem było stworzenie masy solnej przy użyciu samych białych produktów. Z masy każdy mógł ulepić swojego Niedźwiedzia Polarnego. Dzień ten był naprawde udanym białym dniem!!!

Walentynki w przedszkolu

14 luty był dla Tygrysków z Przedszkola prawdziwym dniem miłości i przyjaźni. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, pokazywały, odgadywały i nazywały różne emocje, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie papierowymi serduszkami, wykonały ogromną Kartke Walentynkę dla wszystkich odwiedzających nasze Przedszkole i oczywiście prezent miłości swojego życia, czyli serduszko dla Rodziców.  Na koniec tego  dnia każde dziecko otrzymało walentynkę i pysznego cukiereczka. Na zakończenie serduszkowych zabaw odbyła się walentynkowa dyskoteka.

Światowy dzień kota w grupie „Biedronek”

Dnia 16 lutego dzieci z grupy pięciolatków obchodziły dzień kota. Tego dnia ubrane do przedszkola przyszły w odcieniach szarości, czerni i bieli – a więc swoim ubiorem przypominały „kocie” kolory. Dla większej zabawy domalowane zostały im wąsy i noski, a na oczach założyły przygotowane wcześniej maski. Działanie to bardzo spodobało się przedszkolakom. Celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt żyjących obok nas, dlatego dużo czasu rozmawialiśmy o tym jak dbać o zwierzęta. W tym dniu odwiedziły nas również dzieci z klasy IA, prezentując przedszkolakom, krótkie przedstawienie o złych nawykach kota Grzesia. Przedszkolaki z zaangażowaniem brały udział w „kocich” konkursach i zabawach.

Dzień koloru czerwonego w grupie pięciolatków

Środa, 14 lutego była dla grupy pięciolatków dniem wyjątkowym. Tego dnia wszystkie dzieci świętowały dzień miłości i przyjaźni. Dopasowywały do siebie połówki serc, wygryzały serca z wafli, przeskakiwały z serca na serca… Nie zapomniały o tym, że jest to wyjątkowy dzień i otaczały siebie życzliwością i wsparciem. Uświadomiły sobie, że trzeba być dla siebie miłym nie tylko od święta. Przygotowały również niespodziankę dla swoich rodziców – serce z masy solnej, w które włożyły ogrom pracy i wysiłku.

Rekrutacja do Przedszkola w Dobrzanach

Tu rządzi kot

W dniu 09.02.2018 r. (piątek) nasze przedszkole odwiedził Teatr Kurtyna z przezabawną bajką o charakterze profilaktycznym pt. „Tu rządzi kot“. Jak zawsze nasi wychowankowie chętnie i aktywnie wzięli udział w przedstawieniu.

Bal karnawałowy

Zgodnie z powiedzeniem „W karnawale czas na bale“ i w naszym Przedszkolu  8-ego lutego 2018 r. odbył się Bal Karnawałowy, którego wodzirejką została Trolka z Bajkowej Krainy, a brały w niej udział zarówno wszystkie grupy przedszkolne jak i grupy zerówkowe. Jedynym i najważniejszym zadaniem każdego uczestnika było przygotowanie odpowiedniego stroju - przebrania. Dzieci (a raczej rodzice) spisali się na medal. W sali pojawiły się wróżki, księżniczki, rycerze, superbohaterowie i wiele wiele innych barwnych postaci... Wszyscy bawili się wyśmienicie. Warto dodać, iż Gimnazjaliści z naszej szkoły z chęcią uświetnili bal przeobrażając się w superbohaterów, co wzbudziło duży entuzjazm wśród przedszkolaków.

Dzień Pizzy

W związku z obchodzonym na całym świecie dniem pizzy, również i nasze przedszkole postanowiło uczcić ten nietypowy dzień. Po krótkim zapoznaniu dzieci z historią pizzy i krajem smakoszy tego dania, wybraliśmy się do miejscowej pizzerii, gdzie wychowankowie krok po kroku zobaczyli etapy powstawania tego przysmaku. Zwieńczeniem dnia był poczęstunek, a zadowolone miny przedszkolaków mówiły same za siebie ! Dziękujemy za gościnę i uprzejmość właścicielom i pracownikom baru „Arkada”.

Pięciolatki w krainie „Figurolandii”

Tuż po powrocie z ferii zimowych, w grupie pięciolatków odbyły się zajęcia matematyczne, których celem było doskonalenie umiejętności nazywania i rozpoznawania figur geometrycznych. Dzień rozpoczął się tajemniczo, ponieważ w nieznajomych okolicznościach ktoś podrzucił do sali pięciolatków list prosząc dzieci o wykonanie zadań. Wychowankowie z wielkim zapałem podjęli się wyzwaniom – układali mapę osiedla kół, trójkątów, prostokątów i kwadratów. Segregowali listy wrzucając je  do odpowiednich skrzynek. Dzieci karmiły również groźnego „figurożercę” oraz pokonywały figurowy tor przeszkód. Wielką radość sprawiło dzieciom wypełnianie sylwet figur guzikami, pomponikami, nakrętkami i innymi przedmiotami, które musiały przenieść na kartkę za pomocą spinaczy bądź słomek do napojów. Na koniec stworzyły w grupach cztery krainy: okrągły świat podwodny, prostokątny las, kwadratowy świat dinozaurów i trójkątny kosmos.

W Chlebowym Domu...

19 grudnia, a więc przed samymi świętami, wychowankowie oddziału pięciolatków oraz oddziałów zerowych wraz z wychowawczyniami i opiekunami odbyli warsztaty kulinarne w pobliskim Marianowie. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zagniatali ciasto, następnie wycinając pierniczki. Każde dziecko upiekło również chleb, który zabrano do domów. Było bardzo smacznie i apetycznie!

Z wizytą w bibliotece

Dnia 7 grudnia przedszkolaki z oddziałów zerowych oraz grupa pięciolatków wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę miejską. Obejrzały tam film o przygodach świętego Mikołaja, odpowiedziały na wszystkie pytania do filmu, a nawet stworzyły specjalną drogę dla elfów. Z zaciekawieniem zwiedziły bibliotekę, podziwiając cały księgozbiór. Na zakończenie wspólnie zaśpiewały piosenkę o tematyce bożonarodzeniowej.

Dzień życzliwości

Dnia 21 listopada obchodzony jest światowy dzień życzliwości, do którego włączyły się również przedszkolaki z grupy „Biedronki”. W holu przedszkola wystawiona została tablica, na której widniał „KODEKS CZŁOWIEKA ŻYCZLIWEGO”, którego autorami były dzieci z grupy pięciolatków. Rodzice, dziadkowie, nauczyciele, ale przede wszystkim nasi wychowankowie, poprzez przypięcie do tablicy swojej odrysowanej dłoni, mogli dołączyć do grona ludzi życzliwych. Pięciolatki, wraz ze swoją wychowawczynią – panią Eweliną Filip, przygotowały także zdrową niespodziankę dla personelu szkoły – jabłko, i karteczkę „niespodziankę” z miłym słowem. Inicjatywa ta wywołała uśmiech na twarzach wielu osób – i taki właśnie był cel tej akcji.

Przedszkolaki ojczyźnie...

Z wielkim szacunkiem i dumą dnia 10 listopada 2017r grupa pięciolatków oraz oddziały zerowe zaprezentowały rodzicom i dyrekcji przedstawienie z okazji święta odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedszkolaki recytowały wiersze, z przejęciem śpiewały pieśni patriotyczne oraz  zaprezentowały pokaz tańca ludowego. Występ dzieci przygotowany przez panią Magdalenę Dziwińską i panią Ewelinę Filip został odebrany bardzo entuzjastycznie. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu występu!

Zabawy z wiatrem

Drugi tydzień listopada w grupie Biedronek opierał się na zabawach z wiatrem. Dzieci poznawały wiatr za pomocą różnych zmysłów, bawiąc się przy tym doskonale. Wymyślały również różne określenia dotyczące omawianego zjawiska, czym wzbogaciły swoje słownictwo. Największą frajdą dla dzieci była zabawa z folią malarską, podczas której "wywoływały" wiatr. Za pomocą niekonwencjonalnych przedmiotów odgrywały dźwięki, tworząc "wietrzną" orkiestrę.

Dzień kundelka

2 listopada wychowankowie grupy pięciolatków obchodziły kolejny dzień tematyczny – Dzień Kundelka. Tego dnia do przedszkola w nieznajomych dzieciom okolicznościach zawędrował piesek – a właściwie kartonowa atrapa czworonożnego przyjaciela. Przyniósł ze sobą list, w którym swoją historią bardzo wzruszył dzieci. Celem zajęć było rozwijanie empatii, a także kształtowanie odpowiedniej postawy wobec zwierząt. Dzieci „karmiły” pieska, dopasowywały miskę do upodobań przyjaciela, przeliczały kości a przy okazji utrwaliły cyfry. Na koniec stworzyły swojego pieska techniką orgiami oraz nadały mu imię.

Dzień ogórka

„Ogórek, ogórek, ogórek”… w rytm znanej wszystkim piosenki dnia 10 października grupa pięciolatków i oddziału 0b rozpoczęła kolejny dzień tematyczny – dzień ogórka. Wszelkie aktywności tego dnia odbywały się właśnie z zielonym warzywem w roli głównej. Do obchodów tego dnia przygotowywaliśmy się jednak dużo wcześniej kisząc ogórki z udziałem babci jednego z wychowanków. Wychowankom przedszkola najbardziej spodobała się „wizyta” w SPA gdzie mogły odpocząć, zrelaksować się, ale przede wszystkim poznać regeneracyjną wartość omawianego warzywa.

Uwaga Rodzice!

Rada Rodziców Przedszkola ustaliła wysokość składki na rok szkolny 2017/2018 w kwocie 10,00 zł od rodziny.

Wymiana pocztówkowa

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w projekcie „POCZTÓWKA Z PRZEDSZKOLA”. Celem akcji jest propagowanie piśmiennictwa oraz rozsławienie swojego regionu w całej Polsce. W związku z powyższym przedszkolaki wymyślały treść pozdrowień, zapoznały się z pojęciami adresat, nadawca, przyklejały znaczki i odwiedziły lokalną pocztę. Pozostało nam tylko czekać na pocztówki z pozdrowieniami z innych przedszkoli.

Biedronki kucharzami!

3 października grupa pięciolatków zamieniła się w prawdziwych kuchmistrzów. Przy niewielkiej pomocy wychowawczyni kroiły, obierały i nadziewały na patyczki przeróżne owoce, którymi następnie poczęstowały pracowników przedszkola. Owocowe szaszłyki nie tylko ładnie wyglądały, ale i wyśmienicie smakowały. Dziękujemy rodzicom za zakup owoców.

Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć!

Dnia 26 września oddział 5 latków obchodził Dzień Zdrowego Ząbka. Tego dnia wszystkie aktywności dzieci związane były z edukacją prozdrowotną. Przedszkolaki wykonały dwa plakaty – uśmiechniętego ząbka i smutnego, adekwatnie przyklejając zdrowe i niezdrowe produkty spożywcze. Oprócz tego segregowały, przeliczały wszelkie elementy, stworzyły własne szczęki i oczywiście same również porządnie wyszczotkowały zęby.

Sprzątanie Świata

15 września grupa 5 latków włączyła się w ogólnopolską akcję Sprzątanie Świata. Tego dnia grupie Biedronek ktoś podrzucił stertę śmieci i tajemniczy list, w którym ostrzeżono przedszkolaków, ze los naszej planety leży w ich rękach. Dzieci miały do wykonania kilka zadań, z którymi poradziły sobie bez większego problemu. Oby podjęte działania miały swoje odzwierciedlenie w praktyce …

Powered by CuteNews