Przedszkole w Dobrzanach


Aktualności
Dzień Wojska

16 kwiecień 2018 r. jest dla nas ważną datą, gdyż tego dnia w naszym przedszkolu odbył się Dzień Wojska. Dzień ten swoją osobą uświetnili: Pan Artur Siemiński - weteran uczetniczący w misjach wojskowych oraz Pani Kinga Bąk - kobieta w trakcie szkoleń na zawodowego żołnierza. Oboje opowiadali z pasją o swoich przeżyciach, wrażeniach, emocjach oraz powadze zawodu żołnierza.

Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju ale także pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w misjach pokojowych poza granicami kraju. Dzieci poznały rodzaje umundurowania, nakrycia głowy oraz wyposażenie żołnierza: menażka, maska przeciwgazowa, pas, mapnik, plecak. Wszyscy z podziwem oglądali medale, ordery i odznaczenia wojskowe, a mundury i czapki przymierzali zarówno chłopcy jak i dziewczynki.  Mieliśmy okazję zobaczyć filmy ze szkoleń i przekonać się, że są one bardzo trudne, wymagające dużej sprawności fizycznej. Dzieci chętnie wzięły również udział w przeprowadzonej przez Panią musztrze wojskowej. Spotkanie zakończone zostało wręczeniem przez dzieci  gościom upominków. Jeszcze raz bardzo dziękujemy!

Poznajemy zawody

17 kwietnia 2018r. jest kolejnym bardzo aktywnym i pełnym wrażeń dniem w Przedszkolu w Dobrzanach. Dlaczego? Otóż tego dnia mieliśmy okazję poznać kolejny interesujący zawód, a mianowicie zawód kierowcy tira. Pan Łukasz Obłoń przyjął nasze zaproszenie i odwiedził nas wraz z narzędziem swojej pracy, czyli ogromnym tirem. Z wielką przyjemnością i ochotą opowiadał nam o swoim zawodzie. Wszystkie chętne dzieci mogły usłyszeć i obejrzeć auto z bliska - zarówno z zewnątrz jak i (co sprawiło najwięcej przyjemności i radości) wewnątrz zarówno przyczepy jak i ciągnika. Bardzo dziękujemy!!!

Lista dzieci zakwalifikowanych do przedszkola

Uwaga rodzice

Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przedszkola na rok szkolny 2018/2019 proszeni są o potwierdzenie woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia do 20.04.2018r. Oświadczenia można pobrać w sekretariacie szkoły.

Planetarium w przedszkolu

22 marca 2018 r. nasze Przedszkole odwiedziło mobilne planetarium, które zabrało Przedszkolaki na przygodę w przenośnej kopule. Mobilne Planetarium jest to nowoczesną formą edukacji pozwalająca na przeniesienie się w odległe zakątki galaktyki za pomocą nowoczesnego i innowacyjnego sprzętu dydaktycznego. Podczas projekcji filmu edukacyjnego, dzieci wybrały się w krótką wycieczkę przez Układ Słoneczny. Oglądały planety tak, jakby były na pokładzie promu kosmicznego, wirtualnie stąpały po księżycu, zaglądały w najdalsze zakątki kosmosu. Seans zabrał widzów w niezwykłą podróż, przybliżającą świat nauki w sposób profesjonalny, a jednocześnie przystępny. Dostarczył niezapomnianych przeżyć, pozwolił rozbudzić zainteresowania, poszerzyć horyzonty wyobraźni. Następnie w grupie Tygrysków dzieci mogły swoje obserwacje namalować tworząc swój kosmos.

Święta Wielkanocne

Ostatni tydzień przed świętami Wielkanocy był czasem bardzo intensywnym w naszym przedszkolu. Rozmowom, śpiewaniem wielkanocnych piosenek i wykonywaniu świątecznych dekoracji nie było końca…

Dzień Wody

W piątek, 23 marca dzieci z grupy 0b i oddziału pięciolatków obchodziły dzień koloru niebieskiego – dzień wody. Tego dnia, wszystkie działania nastawione były na uzmysłowienie dzieciom tego, że bez wody nie byłoby życia. Wychowankowie eksperymentowali z wodą, smakowali, określali jej kolor, smak i zapach. 

Dzień Wiosny

W dniu 21 marca tradycyjnie, jak co roku w naszej placówce obchodziliśmy pierwszy Dzień Wiosny, czyli pożegnanie zimy. Nasze przedszkolaki już od samego rana przygotowywały się do przywitania wiosny. Uczestniczyły w grach i zabawach nawiązujących do rozpoczynającej się właśnie pory roku, wspólne śpiewały wiosenne piosenki, dekorowały suknię Pani Wiosny, wzięły udział w zabawie pt. „Prawda czy fałsz”, w trakcie której dzieci potwierdziły dużą znajomość zagadnień związanych z ochroną środowiska. Przykładem niech będzie pytanie – „Dlaczego nie topimy Marzanny?” – w odpowiedzi na które dzieci bez problemu wskazały na konieczność ograniczenia zanieczyszczania środowiska. Następnie wesołym, barwnym korowodem przeszliśmy ulicami miasta, by powitać WIOSNĘ. Na koniec całe nasze Przedszkole powędrowało na cieplutką, pyszną pizzę. Dzień ten śmiało można zaliczyć do udanych!

Dzień matematyki

14 marca w naszej szkole obchodzony był „II szkolny dzień matematyki”. W tym roku do imprezy przyłączyły się również dzieci z oddziałów zerowych i z grupy pięciolatków. Głośnymi okrzykami z hasłami matematycznymi rozpoczęliśmy ten nietypowy dzień, po czym udając się do swoich sal rozwiązywaliśmy zadania, matematyczne łamigłówki, porównywaliśmy wielkości, układaliśmy mozaiki z figur geometrycznych ... Wszystko po to by uświadomić sobie fakt, że matematyka otacza nas dookoła. Zwieńczeniem dnia było wręczenie dzieciom nagród za rozwiązywanie matematycznych potyczek.

Dzień kobiet w grupie pięciolatków

8 marca to wyjątkowy dzień w roku, bo tego dnia swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Chłopcy z grupy pięciolatków stali się dziś prawdziwymi dżentelmenami - obdarowali swoje koleżanki oraz panie miłymi życzeniami, kwiatami oraz słodyczami, Z  dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili i uczynni. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech...

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Dnia 27.02. w naszej grupie Tygrysków odbył się Dzień Niedźwiedzia Polarnego, czyli dzień z kolorem białym. Poznawaliśmy tajemnice niedźwiedzia polarnego oraz zwierząt żyjących na Arktyce. Głównym celem zajęć było wzbudzanie zainteresowań przyrodniczych. Uważnie wysłuchaliśmy kilku ciekawostek z życia niedźwiedzi polarnych, po czym rozpoczeliśmy polowanie na ukryte w sali sylwety rybek. Po polowaniu dzieci musiały przeliczyć ilość rybek jakie złowiły, a następnie porządkowały i segregowały te sylwety według koloru. Utrudnieniem tego zadania były założone na ich ręce grube i duże rękawice - dzięki nim małe ręce  przedszkolaków zmieniły się w prawdziwe niedźwiedzie łapy. Okazało się, że takimi łapami nie jest łatwo precyzyjnie wykonywać czynności. Kolejnym zadaniem było przejść przez kry, pod którymi ukryte były litery tworzące wyraz PINGWIN i ciekawostki związane z tym zwierzęciem. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem wzorowo. Najciekawszym i najbardziej absorbującym dla dzieci zadaniem było stworzenie masy solnej przy użyciu samych białych produktów. Z masy każdy mógł ulepić swojego Niedźwiedzia Polarnego. Dzień ten był naprawde udanym białym dniem!!!

Walentynki w przedszkolu

14 luty był dla Tygrysków z Przedszkola prawdziwym dniem miłości i przyjaźni. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, pokazywały, odgadywały i nazywały różne emocje, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie papierowymi serduszkami, wykonały ogromną Kartke Walentynkę dla wszystkich odwiedzających nasze Przedszkole i oczywiście prezent miłości swojego życia, czyli serduszko dla Rodziców.  Na koniec tego  dnia każde dziecko otrzymało walentynkę i pysznego cukiereczka. Na zakończenie serduszkowych zabaw odbyła się walentynkowa dyskoteka.

Światowy dzień kota w grupie „Biedronek”

Dnia 16 lutego dzieci z grupy pięciolatków obchodziły dzień kota. Tego dnia ubrane do przedszkola przyszły w odcieniach szarości, czerni i bieli – a więc swoim ubiorem przypominały „kocie” kolory. Dla większej zabawy domalowane zostały im wąsy i noski, a na oczach założyły przygotowane wcześniej maski. Działanie to bardzo spodobało się przedszkolakom. Celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt żyjących obok nas, dlatego dużo czasu rozmawialiśmy o tym jak dbać o zwierzęta. W tym dniu odwiedziły nas również dzieci z klasy IA, prezentując przedszkolakom, krótkie przedstawienie o złych nawykach kota Grzesia. Przedszkolaki z zaangażowaniem brały udział w „kocich” konkursach i zabawach.

Dzień koloru czerwonego w grupie pięciolatków

Środa, 14 lutego była dla grupy pięciolatków dniem wyjątkowym. Tego dnia wszystkie dzieci świętowały dzień miłości i przyjaźni. Dopasowywały do siebie połówki serc, wygryzały serca z wafli, przeskakiwały z serca na serca… Nie zapomniały o tym, że jest to wyjątkowy dzień i otaczały siebie życzliwością i wsparciem. Uświadomiły sobie, że trzeba być dla siebie miłym nie tylko od święta. Przygotowały również niespodziankę dla swoich rodziców – serce z masy solnej, w które włożyły ogrom pracy i wysiłku.

Rekrutacja do Przedszkola w Dobrzanach

Tu rządzi kot

W dniu 09.02.2018 r. (piątek) nasze przedszkole odwiedził Teatr Kurtyna z przezabawną bajką o charakterze profilaktycznym pt. „Tu rządzi kot“. Jak zawsze nasi wychowankowie chętnie i aktywnie wzięli udział w przedstawieniu.

Bal karnawałowy

Zgodnie z powiedzeniem „W karnawale czas na bale“ i w naszym Przedszkolu  8-ego lutego 2018 r. odbył się Bal Karnawałowy, którego wodzirejką została Trolka z Bajkowej Krainy, a brały w niej udział zarówno wszystkie grupy przedszkolne jak i grupy zerówkowe. Jedynym i najważniejszym zadaniem każdego uczestnika było przygotowanie odpowiedniego stroju - przebrania. Dzieci (a raczej rodzice) spisali się na medal. W sali pojawiły się wróżki, księżniczki, rycerze, superbohaterowie i wiele wiele innych barwnych postaci... Wszyscy bawili się wyśmienicie. Warto dodać, iż Gimnazjaliści z naszej szkoły z chęcią uświetnili bal przeobrażając się w superbohaterów, co wzbudziło duży entuzjazm wśród przedszkolaków.

Dzień Pizzy

W związku z obchodzonym na całym świecie dniem pizzy, również i nasze przedszkole postanowiło uczcić ten nietypowy dzień. Po krótkim zapoznaniu dzieci z historią pizzy i krajem smakoszy tego dania, wybraliśmy się do miejscowej pizzerii, gdzie wychowankowie krok po kroku zobaczyli etapy powstawania tego przysmaku. Zwieńczeniem dnia był poczęstunek, a zadowolone miny przedszkolaków mówiły same za siebie ! Dziękujemy za gościnę i uprzejmość właścicielom i pracownikom baru „Arkada”.

Pięciolatki w krainie „Figurolandii”

Tuż po powrocie z ferii zimowych, w grupie pięciolatków odbyły się zajęcia matematyczne, których celem było doskonalenie umiejętności nazywania i rozpoznawania figur geometrycznych. Dzień rozpoczął się tajemniczo, ponieważ w nieznajomych okolicznościach ktoś podrzucił do sali pięciolatków list prosząc dzieci o wykonanie zadań. Wychowankowie z wielkim zapałem podjęli się wyzwaniom – układali mapę osiedla kół, trójkątów, prostokątów i kwadratów. Segregowali listy wrzucając je  do odpowiednich skrzynek. Dzieci karmiły również groźnego „figurożercę” oraz pokonywały figurowy tor przeszkód. Wielką radość sprawiło dzieciom wypełnianie sylwet figur guzikami, pomponikami, nakrętkami i innymi przedmiotami, które musiały przenieść na kartkę za pomocą spinaczy bądź słomek do napojów. Na koniec stworzyły w grupach cztery krainy: okrągły świat podwodny, prostokątny las, kwadratowy świat dinozaurów i trójkątny kosmos.

W Chlebowym Domu...

19 grudnia, a więc przed samymi świętami, wychowankowie oddziału pięciolatków oraz oddziałów zerowych wraz z wychowawczyniami i opiekunami odbyli warsztaty kulinarne w pobliskim Marianowie. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zagniatali ciasto, następnie wycinając pierniczki. Każde dziecko upiekło również chleb, który zabrano do domów. Było bardzo smacznie i apetycznie!

Z wizytą w bibliotece

Dnia 7 grudnia przedszkolaki z oddziałów zerowych oraz grupa pięciolatków wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę miejską. Obejrzały tam film o przygodach świętego Mikołaja, odpowiedziały na wszystkie pytania do filmu, a nawet stworzyły specjalną drogę dla elfów. Z zaciekawieniem zwiedziły bibliotekę, podziwiając cały księgozbiór. Na zakończenie wspólnie zaśpiewały piosenkę o tematyce bożonarodzeniowej.

Dzień życzliwości

Dnia 21 listopada obchodzony jest światowy dzień życzliwości, do którego włączyły się również przedszkolaki z grupy „Biedronki”. W holu przedszkola wystawiona została tablica, na której widniał „KODEKS CZŁOWIEKA ŻYCZLIWEGO”, którego autorami były dzieci z grupy pięciolatków. Rodzice, dziadkowie, nauczyciele, ale przede wszystkim nasi wychowankowie, poprzez przypięcie do tablicy swojej odrysowanej dłoni, mogli dołączyć do grona ludzi życzliwych. Pięciolatki, wraz ze swoją wychowawczynią – panią Eweliną Filip, przygotowały także zdrową niespodziankę dla personelu szkoły – jabłko, i karteczkę „niespodziankę” z miłym słowem. Inicjatywa ta wywołała uśmiech na twarzach wielu osób – i taki właśnie był cel tej akcji.

Przedszkolaki ojczyźnie...

Z wielkim szacunkiem i dumą dnia 10 listopada 2017r grupa pięciolatków oraz oddziały zerowe zaprezentowały rodzicom i dyrekcji przedstawienie z okazji święta odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedszkolaki recytowały wiersze, z przejęciem śpiewały pieśni patriotyczne oraz  zaprezentowały pokaz tańca ludowego. Występ dzieci przygotowany przez panią Magdalenę Dziwińską i panią Ewelinę Filip został odebrany bardzo entuzjastycznie. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu występu!

Zabawy z wiatrem

Drugi tydzień listopada w grupie Biedronek opierał się na zabawach z wiatrem. Dzieci poznawały wiatr za pomocą różnych zmysłów, bawiąc się przy tym doskonale. Wymyślały również różne określenia dotyczące omawianego zjawiska, czym wzbogaciły swoje słownictwo. Największą frajdą dla dzieci była zabawa z folią malarską, podczas której "wywoływały" wiatr. Za pomocą niekonwencjonalnych przedmiotów odgrywały dźwięki, tworząc "wietrzną" orkiestrę.

Dzień kundelka

2 listopada wychowankowie grupy pięciolatków obchodziły kolejny dzień tematyczny – Dzień Kundelka. Tego dnia do przedszkola w nieznajomych dzieciom okolicznościach zawędrował piesek – a właściwie kartonowa atrapa czworonożnego przyjaciela. Przyniósł ze sobą list, w którym swoją historią bardzo wzruszył dzieci. Celem zajęć było rozwijanie empatii, a także kształtowanie odpowiedniej postawy wobec zwierząt. Dzieci „karmiły” pieska, dopasowywały miskę do upodobań przyjaciela, przeliczały kości a przy okazji utrwaliły cyfry. Na koniec stworzyły swojego pieska techniką orgiami oraz nadały mu imię.

Dzień ogórka

„Ogórek, ogórek, ogórek”… w rytm znanej wszystkim piosenki dnia 10 października grupa pięciolatków i oddziału 0b rozpoczęła kolejny dzień tematyczny – dzień ogórka. Wszelkie aktywności tego dnia odbywały się właśnie z zielonym warzywem w roli głównej. Do obchodów tego dnia przygotowywaliśmy się jednak dużo wcześniej kisząc ogórki z udziałem babci jednego z wychowanków. Wychowankom przedszkola najbardziej spodobała się „wizyta” w SPA gdzie mogły odpocząć, zrelaksować się, ale przede wszystkim poznać regeneracyjną wartość omawianego warzywa.

Uwaga Rodzice!

Rada Rodziców Przedszkola ustaliła wysokość składki na rok szkolny 2017/2018 w kwocie 10,00 zł od rodziny.

Wymiana pocztówkowa

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w projekcie „POCZTÓWKA Z PRZEDSZKOLA”. Celem akcji jest propagowanie piśmiennictwa oraz rozsławienie swojego regionu w całej Polsce. W związku z powyższym przedszkolaki wymyślały treść pozdrowień, zapoznały się z pojęciami adresat, nadawca, przyklejały znaczki i odwiedziły lokalną pocztę. Pozostało nam tylko czekać na pocztówki z pozdrowieniami z innych przedszkoli.

Biedronki kucharzami!

3 października grupa pięciolatków zamieniła się w prawdziwych kuchmistrzów. Przy niewielkiej pomocy wychowawczyni kroiły, obierały i nadziewały na patyczki przeróżne owoce, którymi następnie poczęstowały pracowników przedszkola. Owocowe szaszłyki nie tylko ładnie wyglądały, ale i wyśmienicie smakowały. Dziękujemy rodzicom za zakup owoców.

Żeby zdrowe zęby mieć trzeba tylko chcieć!

Dnia 26 września oddział 5 latków obchodził Dzień Zdrowego Ząbka. Tego dnia wszystkie aktywności dzieci związane były z edukacją prozdrowotną. Przedszkolaki wykonały dwa plakaty – uśmiechniętego ząbka i smutnego, adekwatnie przyklejając zdrowe i niezdrowe produkty spożywcze. Oprócz tego segregowały, przeliczały wszelkie elementy, stworzyły własne szczęki i oczywiście same również porządnie wyszczotkowały zęby.

Sprzątanie Świata

15 września grupa 5 latków włączyła się w ogólnopolską akcję Sprzątanie Świata. Tego dnia grupie Biedronek ktoś podrzucił stertę śmieci i tajemniczy list, w którym ostrzeżono przedszkolaków, ze los naszej planety leży w ich rękach. Dzieci miały do wykonania kilka zadań, z którymi poradziły sobie bez większego problemu. Oby podjęte działania miały swoje odzwierciedlenie w praktyce …

Powered by CuteNews